Mennyibe kerül egy hónap Chiang Mai? - Digitális Nomád Blog

Mennyibe kerül egy hónap Chiang Mai?

Thaiföldre utazni sokkal nagyobb luxusnak tűnik, mint egy buszos körút Olaszországban. Közel egy nap utazás egy idegen kontinensre, egy magával ragadó kultúra, örök nyár és kókuszevés a pálmafák alatt...

De vajon tényleg olyan luxus ez, ami csak a gazdagoknak adatik meg? Olvasd el, mennyibe kerül egy hónap a digitális nomád fővárosban, Chiang Mai-ban, mielőtt lefoglalod azt a buszos túrát.

More...

Miért éppen Chiang Mai? 

Mégis mi olyan nagy szám Chiang Mai-ban, ha egyszer tenger sincs? 

Ha te városnéző turistaként mész Thaiföldre 1-2 hétre, valószínűleg te is inkább Bangkokot vagy egy tengerparti várost fogsz célba venni. 

Digitális nomádként (vagy hátizsákos kalandorként) viszont ez az egyik legolcsóbb thai város, ami mindent megad neked, amire szükséged lehet.

A szállás

Ha hozzá vagy szokva, hogy mindig jó előre megtervezel és lefoglalsz mindent, nem lesz könnyű dolgod. Az apartmanokat nem könnyű online megtalálni, és ha találsz is egyet, érdeklődni és foglalni szinte lehetetlen.

Annál könnyebb, amikor már a városban vagy. Chiang Mai "Nimman" nevezetű negyedében (pár perc sétára az óvárostól) szinte egymást érik az akár már egy hónapra kivehető apartmanok, szinte állandó portaszolgálattal. 

Egyből az első nap, ahogy megérkeztünk, nyakunkba vettük a várost, és több mint 10 apartmant néztünk meg. Pár órán belül már le is volt foglalva a szállásunk a következő másfél hónapra. 

Egy ilyen apartman ára nem az elhelyezkedéstől függ, hiszen mind egy környéken  van, rövid sétára a plázától, éttermektől, coworking irodáktól és konditermektől. Az árak aszerint növekednek, mennyire modern és jól felszerelt lakást szeretnél.

A legolcsóbb, amit találtunk, 3500 baht volt egy hónapra, ami kb. 29 ezer forint. Ezért az árért egy pici szobát és egy íróasztalt kapsz egy ventillátorral, a mosdó közös. Az épületbe csak a portaszolgálaton keresztül tudsz bejutni, ezért biztonságos. Az árban a wi-fi nincs benne. 

Bár modernnek egyáltalán nem volt nevezhető a hely, nem volt vészes. Mi azért nem ezt választottuk, mert fontos volt, hogy tudjunk közösen, akár otthonról is dolgozni.

A középkategória egy hónapra kb. 6000 baht (kb 50 ezer forint). Ennyiért egy nagyobb szobát ki tudsz venni tévével, szekrényekkel, hűtővel, privát fürdőszobával, tágas ablakkal. 

Nagyjából ilyen szobára számíts:

HimNimman Residence (6300 baht/hónap)

Az árban a víz, áram, wi-fi és takarítás nincs benne (ez nagyjából plusz 500 baht egy hónapra). Ágyneműt kapsz, de törölközőt nem.

Ha egy szinttel jobbra vágysz, kb 10.000 baht-ért (83 ezer forint) szép, tiszta, modern szobát, vízforralót, kanapét, heti két takarítást, törölközőt, wi-fit és erkélyt is kaphatsz. A szoba az egyik ilyen lakásban így néz ki: 

Amiért külön kell fizetned, az a víz és az áram, semmi más. 

15.000 baht körül pedig még külön nappalid és konyhád is lehet - bár otthon főzni szinte egyáltalán nem éri meg. 

Mobilinternet

​Ha két hétnél több időt töltök külföldön, az első dolgom mindig az, hogy veszek egy helyi SIM kártyát, a mobilinternet miatt. Ez már csak azért is érdemes, ha szoktál Uber-t használni.

Thaiföldön a wi-fi nem mindig a legjobb, a mobilinternet viszont nem hagy cserben - akár YouTube videókat is nézhetsz rajta, akkor sem fogod egyhamar lefogyasztani. 

TrueMove Tourist SIM

TrueMove Tourist SIM

A SIM kártyát már akkor megkaptam (teljesen ingyen!), amikor leszálltam Bangkokban a repülőről. Úgy nyomták a kezembe, mintha szórólapot osztogattak volna. Még egy mini thai-angol szótár is járt a SIM kártyához 🙂 

A TrueMove szolgáltató Tourist SIM csomagját kaptam, amit bármelyik 7 Eleven-ben (helyi Tesco) feltöltenek neked.

3 GB internet és jelszó a TrueMove wi-fihez egy hónapra: 300 baht = 2500 forint.

Étkezés

Ha szereted az ázsiai ételeket, ha nem; ha csili-vili étteremre vágysz, ha streetfood-ra, Chiang Mai-ban mindent találsz. 

Kezdjük a legolcsóbbakkal.

Szinte minden utcában találsz egy helyet, ahová Európában talán be se mennél: néhány műanyag szék és asztal egy betonplaccon, és egy pici, gurulós konyhaszerűség.

Aztán egyszer ráveszed magad, mert már rájöttél, nincs mitől félned Thaiföldön és rájössz, hogy finom, ráadásul laktató is, amit ott főznek. És amikor megbizonyosodsz róla, hogy másnap sem lettél tőle rosszul, akkor folyton visszajársz majd.

Ezeken a helyeken esznek a helyiek is, és thai ételeket főznek, amit általában műanyag, eldobható tálakban adnak oda. Egy tál étel ára, helytől függően 30 és 60 baht között van, azaz 250 és 500 forint között, és akkora adagot adnak, amit én alig bírtam megenni. 

Ha pedig ahhoz sem ragaszkodsz, hogy főtt ételt egyél, a már említett 7 Eleven közértekben rengeteg előre elkészített ételt találsz 20-30 baht-ért, amit fizetéskor megmikróznak neked. És, igen, még ehető is.  

60 baht körül már a MAYA plázában is találsz magadnak ebédet. Itt egyébként nagyon könnyű olcsón vegetáriánus és vegán ételekhez is jutni (csak keresd a "17" jelet).

MAYA Lifestyle Shopping Centre, alsó szint

A plázában egyébként nem a hagyományos McDonald's-Burger King-KFC kombót találod, hanem az alsó szinten kis kifőzdéket, egy feljebbi szinten pedig nívós éttermeket. 

Egy középkategóriás étteremben egy főétel ára kb. 80-90 baht, tehát még mindig 800 forint alatt.

Az ilyen éttermek már tényleg igényesen néznek ki, és eszedbe sem jut azon aggódni, hogy vajon hiba volt-e nem beoltatnod magad.

Az ételek pedig függővé tesznek...

Pineapple fried rice

Körülbelül 100-120 bahtnál kezdődnek azok az ételek, amik nemcsak finomak, de egy felkapott étteremben rendeled meg őket. Ilyen például a Rustic & Blue

A MAYA pláza 4. szintjén található éttermek​ben 200 baht körüli ételeket tudsz rendelni. Lassan kezdünk közelíteni a pesti árakhoz...

Co-working

Ha te az a fajta vagy, aki nem szeret otthonról dolgozni, bőven lesz miből választanod a Nimman negyedben. 

Néhány coworking iroda fizetős, de sok olyan kávézót találsz, amit kifejezetten a tanuló és laptopról dolgozó embereknek tartanak fenn, mégsincs napi díja.

Több ilyen hely is napi 24 órán keresztül tart nyitva és a fogyasztásaod alapján kapsz internetet. A Wake Up-ban 4 óra, a CAMP-ben 2 óra wi-fi használatért legalább 50 baht értékben kell fogyasztanod. 

Én legtöbbször a CAMP-ben dolgoztam, mert sokkal csendesebb, főtt ételt is lehet kérni, és ha nem használod fel az internetet, elteheted egy következő napra, míg a Wake Up-ban nem. 

Konditerem

A legtöbb digitális nomádnak fontos szempont, hogy legyen a környéken egy konditerem, ahol tud edzeni. 

Én a ​Gold Hillside konditerembe jártam, ami alig 3 perc sétára volt a lakásunkról. Egy hónap korlátlan használat 1100 baht (kb 9000 forint) és a tagok alig pár baht-ért annyi órán (yoga, zumba, hip-hop) vehetnek részt, amennyit akarnak. 

Itt találsz egy listát a legjobb konditermekről. 

Közlekedés

Chiang Mai-ban nincs busz és vonat, ezért, ha nem akarsz gyalogolni vagy kismotort bérelni, három opciód van: a tuk-tuk, a piros taxi és az Uber.

Persze, ha még sosem jártál Thaiföldön, a hangulat miatt érdemes kipróbálni a tuk-tukot. Ezzel jársz azonban a legrosszabbul, ugyanis olyan árat mondanak neked a végén, amilyet akarnak.

A piros taxi olcsóbb, és akárhol megáll. Ez egy úgynevezett "osztozós" taxi, vagyis rajtad kívül másokat is visz az autó. Egy fél órás autóút fel a hegyre 200-300 baht körül van - persze itt is ők mondják meg az árat. 

A legolcsóbb és legbiztosabb az Uber. A legolcsóbb utam 20 baht-ba került, azaz kb 160 forintba, de az óvárosba is csak 60-70 baht volt az út. Ha ez még nem lenne elég jó, szinte mindig van egy éppen aktuális promóciós kód, amivel még olcsóbban utazhatsz bizonyos időszakokban. 

Ami drága

Nem minden sokkal olcsóbb, mint Magyarországon. 

A kávé és az alkohol például kifejezetten drága a thai árakhoz képest. Egy korsó sör 60 baht körül van egy szórakozóhelyen, egy koktél 100-120 baht is lehet egy tetőteraszon.

Egy kávézóban kb 50 baht egy cappuccino.

Persze, ezek még mindig alig érik el a pesti árakat... 

Ami még meglepő költség, az a pénzkivétel díja az ATM-ből. Teljesen mindegy, mennyi pénzt veszel ki, a költség mindig 200 baht. Emiatt megéri egyszerre mindig több pénz kivenni - a legtöbb helyen úgyis csak készpénzzel lehet fizetni.

Egy kis kedvcsináló... 

Ha érdekel, én milyennek láttam Chiang Mai-t, nézd meg ezt a rövid videót: 

Neked megéri?

Az egyetlen, ami tényleg sokba kerül, az a kijutás. Ha nem foglalsz elég hamar és pont a főszezonban szeretnél megérkezni (január-február) az oda-vissza repülőjegy ára elérheti a 200 ezer forintot is.

Thaiföldre többek között ezért sem érdemes csak pár hétre menni, hiszen a repülőjegy ára független attól, mennyi idő telik el két repülés között. 

Te belevágnál egy hosszabb Chiang Mai-kalandba? Esetleg már voltál is kinn? Mi a véleményed?

Leave a Reply 0 comments

Leave a Reply: